Учебните занятия в над 100 училища във Великобритания не започнаха навреме

...
Учебните занятия в над 100 училища във Великобритания не започнаха навреме
Коментари Харесай

Защо училища и болници във Великобритания се рушат?

Учебните занятия в над 100 учебни заведения във Великобритания не започнаха в точния момент поради риск от сриване на класните стаи.

Министърката на образованието Джилиън Кийгън си изпусна нервите след телевизионно изявление по тематиката за ITV. Тя използва циничен език, откакто реши, че камерите са спрели да записват, споделя Йоханес Лайтхойзер, кореспондент на " Франкфуртер Алгемайне Цайтунг " (ФАЦ) във Англия и Ирландия. Една от аргументите е, че виновни за риска от сриване на таваните на класните стаи са сегашното и предходните английски държавни управления, написа ФАЦ.

Газобетонът се оказва бомба със закъснител

В построяването на доста публични здания във Англия до 1980-те години е употребен газобетон, който е на ниска цена и елементарен за монтиране. Но той има период на валидност, а постоянната му поддръжка е от основно значение, отбелязва в свои материал по тематиката РНД. Тя обаче не е обезпечена, споделя Гарет Дейвис от Националната счете палата (NAO). Според него рецесията е породена от " години незадоволителни вложения ". Дейвис разяснява, че на консервативното държавно управление очевидно му е лишило " прекалено много време ", с цел да се оправи с казуса.

Още от 90-те години се е знаело, че тези тавани могат да доближат крайния си период на употреба след 30 години. Особено в случай че в тях обхванат течности, които водят до ръждясване на стоманената армировка, написа ФАЦ. Предупреждения са били изпратени до английското строително министерство още тогава. Спорадични инспекции са правени от разнообразни държавни служби, само че до  цялостна инвентаризация на постройките, в които е употребен газобетон, по този начин и не се е стигнало. Сегашната спешна обстановка породи, откакто през лятната почивка в учебно заведение в Кент греда от тавана се счупи.

Преди това Министерството на образованието беше почнало да сформира лист на учебните здания с тавани от газобетон. За към 50 здания беше посочено, че имат незабавна потребност от ремонт, а оценката за други 100, в които е употребен газобетон, беше, че реновациите не са незабавни. Въпросното учебно заведение в Кент е било сложено във втората категория. След случая министерството разпореди затваряне на всички учебни заведения с газобетонни тавани. На строителни инженери беше предоставена и незабавна инспекция на просветителните институции, които към момента не са били инспектирани.

Проблемът визира и лечебни заведения

При инспекция на лечебните заведения във Англия преди няколко години бе открито, че 41 са построени с газобетонни тавани. В Шотландия бяха регистрирани 254. А в седем английски лечебни заведения е бил употребен толкоз доста газобетон, че е належащо до 2030 година да бъдат издигнати напълно нови здания. В момента и военните вършат инспекции в казарми и пространства за съоръжение. Все още не е ясно в какъв брой жилищни здания и обществени институции е употребен газобетон.

Бившият секретар на просветителното министерство Джонатан Слейтър казва, че съгласно оценки 400 учебни заведения всяка година се нуждаят от вложения за поправки или възобновяване. По думите му по времето му като финансов министър сегашният министър председател Риши Сунак е съкратил на половина учебния бюджет, тъй че средствата са били задоволителни едвам за около 50 учебни заведения годишно.

Риши Сунак отхвърля обвиняванията

Сунак отхвърли тези изказвания. Той отговори, че като финансов министър е траял да отделя същите средства за структурната поддръжка на учебните заведения, каквито и предшествениците му. Според Сунак държавното управление е реагирало допустимо най-бързо и 95% от училищата въобще не са наранени от структурни недостатъци. Същевременно в просветителните институции, които имат потребност от ремонт, повреди са се появявали единствено в обособени класни стаи.

Новините за проблемите в публични здания поради потреблението на газобетон идват след разкритията за потреблението на дефектни и запалими материали при изолацията на жилищни здания. Проблемът стана най-явен през 2017 година, когато след пожар в лондонска постройка със обществени жилища починаха 77 души. Много жилища, които са обществена благосъстоятелност, към момента не са санирани, написа " Франкфуртер алгемайне цайтунг ".

Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР